| Name | ESS Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Copper/Nickel-plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 5000 Times |
| Product Weight | 175g |
| Name | 100A ESS Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Silver-plated Copper |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 45g |
| Name | High Current Terminal Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Copper/Nickel-plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 134.82g |
| Hardware Materials | Copper/Nickel-plated |
|---|---|
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 70.19g/134.82g/155.45g |
| Rated Current/ Instantaneous Current | 100A/200A/300A |
| Name | Lithium Battery Terminal Connectors |
|---|---|
| Hardware Materials | Nickel-plated Copper |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | / |
| Name | EV Power Connectors |
|---|---|
| Hardware Materials | Copper/Nickel-plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 70.19g |
| Name | Energy Storage Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Brass/Gold Plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 1000 Times |
| Product Weight | / |
| Hardware Materials | Copper/Silver-plated |
|---|---|
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 108.67g/216.08g |
| Rated Current/ Instantaneous Current | 120A/200A/300A/400A/500A |
| Name | Battery Pack Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Brass/Gold Plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 3000 Times |
| Product Weight | 18.46g-Female |
| Name | Lithium Battery Terminal Connector |
|---|---|
| Hardware Materials | Copper/Nickel-plated |
| Housing Material | PA66 |
| Mechanical Life | 2000 Times |
| Product Weight | 155.45g |